DISTRICT JUDGES/ADDL. DISTRICT JUDGES AT TIS HAZARI COURT

 

S.NO

NAME OF JUDICIAL OFFICER

JURISDICTION

ROOM NO.

DISTRICT WISE

1

MS. SUNITA GUPTA

DISTRICT JUDGE & SESSIONS JUDGE , DELHI

301, THIRD FLOOR

 

 

CENTRAL DISTRICT

 

 

2

SH. A.K. CHAWLA

DISTRICT JUDGE & ASJ / JUDGE I/C, NORTH DISTRICT

201, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

3

SH. O.P. GUPTA

DISTRICT JUDGE & ASJ / JUDGE I/C, WEST DISTRICT

101, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

4

SH. SUDESH KUMAR

HMA

22, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

5

DR ARCHANA SINHA

HMA

11, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

6

MS. SARITA BIRBAL

LAC

1, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

7

SH. MUKESH KUMAR GUPTA

PROBATE ACT

36, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

8

SH. MANMOHAN SHARMA

SUIT & APPEALS

358, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

9

SH. PANKAJ GUPTA

SUIT & APPEALS

30, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

10

MS. SUKHVINDER KAUR

SUIT & APPEALS

24, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

11

SH. SUNIL KR. AGGARWAL

SUIT & APPEALS

308, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

12

SH. PITAMBER DUTT

SUIT & APPEALS

337, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

13

SH. VIRENDER KUMAR BANSAL

SUIT & APPEALS

28, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

14

SH. AJAY KUMAR KUHAR

SUIT & APPEALS

18, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

15

SH. SANJEEV AGGARWAL

HMA

31, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

16

SH. BRIJESH SETHI

MEDIATION CELL

326, THIRD FLOOR

 

17

SH. SANJAY GARG-II

HMA

215, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

18

MS. SEEMA MAINI

HMA

202, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

19

SH. VIMAL KR. YADAV

LAC

209, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

20

SH. RAM BHAGAT SINGH

HMA

113, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

21

SH. PARAMJIT SINGH

SUIT & APPEALS

132, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

22

MS. BARKHA GUPTA

HMA

115, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

23

MS. SUJATA KOHLI

HMA

116, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

24

SH. N.K. GOEL

SUIT & APPEALS

2, GROUND FLOOR

WEST DISTRICT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADDITIONAL SESSIONS JUDGES AT TIS HAZARI COURT

 

S.NO.

NAME OF JUDICIAL OFFICER

JURISDICTION

ROOM NO

DISTRICT WISE

1

SH. NARINDER KUMAR

NDPS ACT

33, GROUND FLLOR

CENTRAL DISTRICT

2

SH. PRADEEP CHADHA

PC ACT

324, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

3

SH. NARENDER KUMAR SHARMA

PC ACT

13, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

4

SH.V.K. MAHESHWARI

PC ACT

9, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

5

SH. MANU RAI SETHI

PC ACT

8, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

6

MS. SANGITA DHINGRA SEHGAL

ACB (GNCTD)

307, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

7

MS. KAVERI BAWEJA

FAST TRACK COURT

14, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

8

SH. S.S. RATHI

SC/ST

32, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

9

MS. SAVITA RAO

TADA/POTA/MACOCA

222, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

10

MS. ANJU BAJAJ CHANDNA

NDPS

221, SECOND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

11

MS. BIMLA KUMARI

FAST TRACK COURT

216, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

12

SH. RAJ KAPOOR

SESSIONS CASES

123, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

13

MS. PINKI

NDPS

109, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

14

SH. RAKESH SIDHARTHA

FAST TRACK COURT

102, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

15

SH.

PC ACT

350, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

16

SH. GULSHAN KUMAR

ELECTRICITY

21, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

17

SH. B.R. KEDIA

PC ACT

18, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

18

SH. A.K. MENDIRATTA

PC ACT, CBI

314, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

19

SH. L. K. GAUR

PC ACT, CBI

120, FIRST FLOOR

CENTRAL DISTRICT

20

SH. P. K. JAIN

SESSIONS

17, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

21

SH. RAJNISH KR. GUPTA

SESSIONS

122, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

22.

MS. ANU MALHOTRA

PC ACT

NEW COURT

CENTRAL DISTRICT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MACT AT TIS HAZARI COURT

 

S.NO.

NAME OF JUDICIAL OFFICER

ROOM NO

DISTRICT WISE

1.

SH. S.C. MALIK

356, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

2.

SH. DINESH BHAT

230, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

3.

SH. SANJAY KR. AGGARWAL

110, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RENT CONTROLLERS / CIVIL JUDGES AT TIS HAZARI COURTS

 

S.NO.

NAME OF JUDICIAL

ROOM NO

DISTRICT WISE

1

SH. RAKESH KUMAR-III, ADMINISTRATIVE CIVIL JUDGE-CUM- ARC

112, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

2

SH. SANJEEV KR. SINGH, ADMINISTRATIVE CIVIL JUDGE-CUM- ARC

323, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

3

SH. VINOD KR, GAUTAM, ADMINISTRATIVE CIVIL JUDGE-CUM- ARC

229, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

5

SH. GAUTAM MANAN, JSCC-CUM-ADDL.SCJ-CUM-GUARDIANSHIP JUDGE

12, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

6

SH. NARESH KR. MALHOTRA, JSCC-CUM-ADDL.SCJ-CUM-GUARDIANSHIP JUDGE

119, FIRST FLOOR

NORTH DISTRICT

7

SH. LOKESH KR. SHARMA, JSCC-CUM-ADDL.SCJ-CUM-GUARDIANSHIP JUDGE

127, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

8

SH. AJAY GOEL, SCJ-CUM-RC

41, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

9

SH. SANJEEV KR. MALHOTRA, SCJ-CUM-RC

35, GROUND FLOOR

NORTH DISTRICT

10

SH. AMIT KUMAR, SCJ-CUM-RC

126, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

11

SH. LALIT KUMAR , CCJ-CUM-ARC

27, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

12

SH. PRASHANT KUMAR, CCJ-CUM-ARC

241, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

13

SH. DEVENDER KUMAR, CCJ-CUM- ARC

139, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

14

SH. PRITAM SINGH, ARC

25, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

15

SH. DEVENDRA KR. SHARMA, ARC

286, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

16

MS. MANU VEDWAN

361, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

17

SH. ABHILASH MALHOTRA

343, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

18

MS. AMBIKA SINGH

346, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

19

SH. RAVINDRA KR. PANDEY

347, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

20

MS. RUCHIKA SINGLA

289, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

21

SH. VIKRAM

218, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

22

MS MANISHA KHURANA

247, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

23

SH. ARUN GOEL

118, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

24

SH. GOPAL SINGH CHAUHAN

137A, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

25

MS. SWATI KATIYAR

125, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

26

MS. SHEFALI SHARMA

149, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

27

SH. GAGANDEEP JINDAL

336A THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

28

MS. NEHA PALIWAL

366, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

29

MS. KADAMBARI

231, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

30

MS. CHHAVI KAPOOR

131, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

31

MS. SAUMYA CHAUHAN

15, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

32

SH. AJAY PANDEY

264, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

33

MS. ADITI GARG

275, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

34

MS. SHUNALI GUPTA

355, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

35.

SH. SUSHANT CHANGOTRA

148, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CMM/ACMM/MM AT TIS HAZARI COURTS

 

S.NO

NAME OF JUDICIAL OFFICER

JURISDICTION

ROOM NO.

DISTRICT WISE

1.

SH . VINOD YADAV, CMM

DBG ROAD, RANJIT NAGAR, CBI (OF ALL DISTRICTS), SPECIAL CELL

38, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

2.

SH. MANISH YADUVANSHI, ACMM-1

PAHAR GANJ, OLD & FRESH CASES OF CRIME BRANCHES . OLD CASES OF CBI, EOW

37, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

3.

MS. SMITA GARG, ACMM-2

ROOP NAGAR, CIVIL LINE,CBI, OLD & FRESH FILLING OF CRIME BRANCH CASES BRACHES CASES, DESIGNATED COURT OF FORGED/FAKE ST CERTIFICATES + EOW

271, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

4.

MS. RAVINDER BEDI, ACMM-3

JANAK PURI, OLD & FRESH CASES OF CBI, EOW DESIGNATED COURT OF FORGED/FAKE ST CERTIFICATES + EOW

145, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

5.

SH. GORAKH NATH PANDEY, ACMM

SPEICIAL ACTS (I.E. COMPANIES ACT, SEBI INCOME TAX ACT SARFASI ACT 2002 ETC) BANK SECRUTINIZATION

26, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

6

SH. NAVEEN GUPTA

KAROL BAGH+ PRASAD NAGAR+RAJENDER NAGAR, DDA, MCD

341, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

7.

SH. MUNISH MARKAN

CHANDNI MAHAL+JAMA MASJID

361-A THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

8.

SH. ASHU GARG

 

 

ANAND PRABAT+RAILWAY MAIN DELHI, RPF, SARAI ROHILLA (RAILWAY), METRO PS- RAJA GARDEN

313, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

9.

SH. SATISH KUMAR ARORA

HAUZ QAZI, + HAZAT NIZAMUDDIN, TRAFFIC CHALLANS

367, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

10.

SH. GAGAN DEEP SINGH

TIMAR PUR, BURARI, MCD ,DDA

255, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

11

SH. VINAY SINGHAL

TIP AND INQUEST PROCEEDING

148, FIRST FLOOR

CENTRAL DISTRICT

12.

MS. APARNA SWAMI

KASHMERE GATE

272, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

13

SH. NEERAJ GAUR

SADAR BAZAR+ SUBZI MANDI

266, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

14.

MS. GEENTANJALI

MAHILA COURT

273, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

15.

SH. AMIT ARORA

SARAI ROHILLA, GULABI BAGH ( PRATAP NAGAR), SPCA+ SEED ACT

268, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

16.

SH. SUMIT DASS

HARI NAGAR

152, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

17

MS. SUGANDHA AGGARWAL

NANGLOI

154, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

18

SH. NARESH KUMAR LAKA

RAJOURI GARDEN

156, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

19

MS. SHIVALI SHARMA

MAHILA COURT

138, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

20

SH. RAJESH MALIK

TILAK NAGAR

136, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

21.

MS. KIRAN GUPTA

MAHILA COURT

353, THIRD FLOOR

CENTRAL

DISTRICT

22.

SH. DEVENDER NAIN

MAURICE NAGAR, LOHORI GATE

291, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

23

MS. HARLEEN SINGH

UTTAM NAGAR

150, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

24.

SH. VIJAY SHANKAR

TIP AND INQUEST PROCEEDING

148, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

25

SH. VINOD KUMAR MEENA

TRAFFIC COURT

DARYA GANJ & KAMLA MARKET

277, SECOND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

26.

SH. DHINENDER RANA

TRAFFIC COURT

SADAR BAZAR, SUBZI MANDI AND MODEL TOWN

283, SECOND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

27.

SH. AJAY KUMAR MALIK

TRAFFIC COURT

CIVIL LINES, KOTAWALI

279, SECOND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

28.

SH. RAJINDER KUMAR

PASCHIM VIHAR

182, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

29.

MS. SUNENA SHARMA

KIRTI NAGAR, NIHAL VIHAR, MADI PUR

143, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

30.

MS. CHARU AGGARWAL

P.S. KOTWALI, BARA HINDU RAO, KASHMERE GATE

137, FIRST FLOOR

NORTH DISTRICT

31.

SH. HEM RAJ

VIKASH PURI, MUNDKA, RAJA GARDEN METRO STATION

146, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

32.

SH. LOVLEEN

MAYAPURI, PUNJABI BAGH, MCD, DDA FROM ASHISH AGGARWAL

158, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

33.

MS. EKTA GAUBA

I.P. ESTATE, DARYA GANJ ( RECEIVED FROM SH CHANDERJIT SINGH, MM)

345, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

34.

SH. PURSHOTAM PATHAK

PATEL NAGAR

354, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

35.

SH. SUNIL KUMAR SHARMA

MOTI NAGAR, RANHOLA, KHAYALA, MIANWALI NAGAR

142, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

36.

SH. SANDEEP GUPT A

NI ACT CASES

288, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

37.

SH. VIPLAV DABASS

NI ACT CASES

367, SECOND FLOOR

NORTH DISTRICT

38.

SH. SATVIR SINGH LAMBA

NI ACT CASES

181, FIRST FLOOR

WEST DISTRICT

39.

SH. VISHAL PAHUJA

NI ACT CASES

279, THIRD FLOOR

WEST DISTRICT

40.

SH. RAKESH KUMAR SINGH

NI ACT CASES

42, GROUND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

41.

SH. CHANDER MOHAN

NI ACT CASES

292, SECOND FLOOR

CENTRAL DISTRICT

42

SH. ANIL KUMAR

KAMLA MARKET, NABI KARIM

349, THIRD FLOOR

CENTRAL DISTRICT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPECIAL COURTS

 

S.NO

NAME OF JUDICIAL OFFICER

JURISDICTION

ROOM NO.

1.

SH. SUSHIL KUMAR

CASES UNDER RAILWAY ACT + METRO STATIONS ( KASHMERE GATE, RITHALA, MOBILE COURT, MISCELLANEOUS WORK AT OLD DELHI RALY. STATION.)

RLY. STATION

2.

SH. SANATAN PRASAD

CRIMINAL CASES UNDER ANTI BEGGING LAW

BEGGARS COURT, KINGSWAY CAMP

3

SH. A.K. CHATURVEDI

 

DLSA

4.

SH. RAJESH KUMAR SINGH

OSD

DLSA

5.

SH. POORAN CHAND

FULL TIME SECY. DLSA , WEST THC

295, SECOND FLOOR

6.

SH. RAJESH KUMAR GOEL

287, SECOND FLOOR

FULL TIME, SECY

7.

SH. RAKESH PANDIT

FULL TIME SECY. DLSA , CENTRAL THC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHILDREN COURT

 

S.NO

NAME OF JUDICIAL OFFICER

ROOM NO.

1.

MS. ANURADHA SHUKLA

JJB I

2.

MS. GEETANJALI GOEL

JJB- II

3.

MS. TWINKLE WADHWA

JJB-III